Skip to content Skip to footer

Identita našej komunity

„Budovať duchovný domov a vidieť obnovený Eden.”

„Jeho púšť zmení na Eden a jeho step na Hospodinovu záhradu. Jasanie a radosť zavládne na ňom, vzdávanie vďaky a hlas piesne.“  Iz 51:3

 

Na začiatku v roku 2011 sme spoznali, že s Bohom môžeme mať živý, osobný a blízky vzťah. Spoznali sme, že Boha môžeme počuť. Že nie je niekde ďaleko a nie je nedosiahnuteľný. Spoznali sme, že keď kráčame podľa toho, čo nám hovorí, naše životy sa výrazným spôsobom začali meniť. Spoznali sme, že tento vzťah je možné prežívať a prehlbovať každý jeden deň.

To výrazne zmenilo naše prežívanie viery. Stala sa akousi živou. Akonáhle sme toto začali prežívať, viedlo nás to do spoločenstva. Viedlo nás to k vytváraniu duchovnej rodiny. Zdielať túto skúsenosť, túto cestu a vzájomne si svedčiť, inšpirovať sa, povzbudzovať sa, žehnať si, pomáhať si, stáť za sebou a veľa ďalšieho. 

Zažili sme vnútornú premenu, ktorá v istom rozmere stále trvá. Akoby sa z púšte v našom vnútri stávala práve záhrada Eden. Akoby prichádzal skutočný život a zmysel do nášho vnútra. Presne to, čo sa píše vo verši, ktorý máme v našej vízii. Začali sme prežívať niečo, čo spôsobovalo jasanie, radosť, vďačnosť a to nás doslova viedlo k piesni (pieseň sa tak stala silnou súčasťou našej spirituality = modlitba chvál).

Samozrejme, tým nechceme povedať, že všetko už bolo ľahké a nič zlé sa nám už nikdy nestalo. Ale aj v týchto obdobiach sme už neboli sami. V ničom už nie sme sami. Vďaka živému vzťahu s Ježišom, živej viere v to, čo hovorí, a duchovnej rodine sa aj tieto obdobia dajú zvládnuť úplne inak. 

Toto pre nás znamená vidieť obnovený Eden v našom vnútri. Biblický Eden bol miesto vzťahu Boha a človeka. Bol miestom prítomnosti. Práve toto urobil Ježiš skrze kríž a svoje zmŕtvychvstanie opäť dostupným pre každého z nás. Obnovil, aby sme opäť s Bohom mohli mať priamy vzťah a aby sme opäť mohli žiť v Jeho prítomnosti. Zo sirôt urobil synov a dcéry. Ak sa táto obnova Edenu odohrá v nás, začne sa diať aj okolo nás. A to spôsobuje šírenie Božieho kráľovstva.

Táto druhá časť našej vízie teda nehovorí iba o tom, čo chceme vidieť, ale odpovedá nám aj na otázku, ako na to. Chceme vidieť Božie kráľovstvo rásť medzi nami. Ako na to? Práve skrze to, že každý z nás bude tento vzťah s Bohom prehlbovať. Tak budeme vidieť obnovený Eden v našom srdci, v našich životoch, rodinách, komunite, Cirkvi, jednoducho kdekoľvek. Táto neviditeľná realita v nás sa tak stáva viditeľnou realitou okolo nás. Súčasťou tejto vízie je aj to, že očakávame obnovenie Jeho kráľovstva v plnosti. Teda obnovenie Edenu, biblicky nového Jeruzalema. Kým sa tak stane, dostali sme od Ježiša úlohu, aby sme nie iba očakávali Jeho druhý príchod, ale aby sme šírili Jeho kráľovstvo, činili učeníkov a pripravovali nevestu (Cirkev) na príchod ženícha (Ježiša). Toto všetko a ešte oveľa viac obsahuje naša vízia.

Duchovná rodina ● Miesto uctievania ● Služba mladým ● Služba rodinám ● Formácia

Aký je rozdiel medzi víziou a poslaním? Vízia je náš dlhodobý cieľ. Niečo, čo ak nastane a uskutoční sa, tak máme “hotovo“. Je to cieľ našej cesty. Ak je naša vízia budovať duchovný domov a vidieť obnovený Eden, naplnenie tejto vízie nastane, keď Ježiš druhýkrát príde a obnoví ho v plnosti. To bude úplné naplnenie našej vízie. K tomuto smerujeme. Dovtedy tu ale máme určité poslanie. Je to naše aktuálne zameranie sa. Niečo ako naša charizma, teda to, kde vidíme, že nám aktuálne Otec otvára dvere. Poslaním, teda účelom našej komunity je aktuálne tvoriť živú komunitu veriacich – duchovnú rodinu, miesto chvál a uctievania – miesto modlitby a príhovorov, miesto služby mladým a v poslednom čase aj miesto služby rodinám. Taktiež je naším poslaním vytvárať miesto rastu a formácie. Toto sú aktuálne oblasti nášho poslania. Na základe našej vízie a poslania každoročne rozlišujeme aj naše ciele. Teda najbližšie kroky na najbližší rok. Chceme, aby tieto naše činnosti, ciele, boli v súlade s týmto poslaním a víziou. 

Zameranie na rok 2023/2024

Ak je vízia cieľ, kam kráčame, misia je oblasť nášho zamerania/vplyvu – účel, na ktorý sme práve teraz a tu, a ciele sú konkrétne body, činnosti, ktoré sme pre toto najbližšie obdobie rozlíšili ako kľúčové. Každoročne v auguste sa spolu stretávame, modlíme, rozprávame a rozlišujeme, čo budú na najbližší rok (september – jún) naše kľúčové priority – ciele. Na tomto mieste uvádzame niektoré z cieľov pre obdobie 2023/24. Na tomto webe nájdete tie najdôležitejšie ciele pre najbližší rok.

Misia #1 - Tvoriť živé spoločenstvo
    • Cieľ 1: Komunitné stretká (raz do mesiaca pre celú komunitu)
    • Cieľ 2: Letný Eden Camp 2024
    • Cieľ 3: Vytváranie a rozvoj malých skupiniek
    • Cieľ 4: Rozvoj komunity (podcast, web, metodické materiály a celkový chod)
Misia #2 - Vytvárať miesto chvál a uctievania (modlitba)
    • Cieľ 1: Pravidelné modlitebné stretnutia. (V Jeho mene = chvály)
    • Cieľ 2: Uvoľňovať a formovať nových chváličov
    • Cieľ 3: Mládežnícke sv. omše
    • Cieľ 4: Ostatná služba smerom von
Misia #3 - Slúžiť mladým a pomáhať im na ceste viery
    • Cieľ 1: Realizácia prípravy kandidátov na prijatie sviatosti birmovania.
    • Cieľ 2: Pravidelné stretká pre mladých raz do týždňa (Eden Youth)
    • Cieľ 3: Osobné doprevádzanie a rozhovory s mladými
    • Cieľ 4: Formácia 
    • Cieľ 5: Ak nebude Eden Camp 24, tak zrealizovať víkendovku pre Eden Youth
    • Cieľ 6: Vyslanie a absolvovanie formačných škôl (Godzone, LAŠ) pre vodcov Eden Youth za účelom zvýšenia odbornosti a kompetentnosti v oblasti práce s mladými
    • Cieľ 7: Organizovať príležitostné akcie za účelom prehĺbenia vzťahov (šport, voľný čas a pod.) 
Misia #4 - Služba mladým rodinám
    • Cieľ 1: Zrealizovať duch. obnovu na jeseň/jar zameranú na rodinu
    • Cieľ 2: Hľadať možnosti, ako pomáhať/pracovať s mladými rodinami
Misia #5 - Formácia (pomáhať ľuďom spoznať Ježiša a tvoriť učeníkov - hlásanie a formácia)
    • Cieľ 1: Robiť naše stretnutia otvorené + vytvárať záznam
    • Cieľ 2: Evanjelizácia pre birmovancov
    • Cieľ 3: Zrealizovať aspoň jeden Kurz Filip
    • Cieľ 4: Pozývať hostí a tvoriť formačné materiály a slová (stretká a pod.)
    • Cieľ 5: Osobné doprevádzanie a rozhovory
    • Cieľ 6: Zvyšovať vzdelanie, odbornosť a profesionalitu služobníkov a lídrov

Desať základných hodnôt Komunity Eden

Existuje veľmi veľa rôznych základných hodnôt. Niektoré súvisia s tým, že sme občania demokracie, niektoré s tým, že sme jednoducho veriaci ľudia, niektoré s tým, že máme rodinu. Každý okruh, sociálna skupina, v ktorej sa nachádzame, má nejaké hodnoty.

Aj u nás v komunite sme identifikovali počas dlhých rokov naše základné komunitné hodnoty. Prečo sme vybrali práve tieto? Odpoveď je jednoduchá. Pretože sme identifikovali týchto základných desať hodnôt ako kľúčové pre správne, efektívne a dlhodobé napĺňanie našich cieľov. Tieto hodnoty si môžeme predstaviť ako základné nastavenie srdca. Ak slúžime v komunite a pracujeme na naplnení cieľov, ktoré sme si stanovili, je potrebné, aby naše srdce bolo nastavené správne.

Uvediem príklad. Ak niekto v spoločenstve chce slúžiť iba preto, pretože „je to treba a je to dobré“, alebo má pocit, že keď bude slúžiť, bude bližšie k Bohu a On ho bude mať viac rád, alebo že službou sa dostane do neba. Toto sú nastavenia srdca (hodnoty), ktoré časom vedú do vyhorenia, frustrácie a nenaplnenia. Ale. V našej komunite máme napríklad jednu zo základných hodnôt, ktorá hovorí o tom, že naša služba je ovocím nášho zdravého vzťahu s Ježišom. Naša služba nespôsobuje to, že máme vzťah s Ježišom, ale náš vzťah s Ježišom spôsobuje, že si to nevieme nechať pre seba a že sme takí plní, že sa chceme rozdávať – slúžiť. Vtedy už neslúžim pre to, „ABY“ (som išiel do neba, urobil dojem na Boha a blížneho), ale súžim pre to, „ŽE“ (som zažil také prijatie a lásku, ktorú si nedokážem nechať len pre seba). Tu je vidieť rozdiel v tom, ako základná hodnota vie výrazne ovplyvniť napríklad motív našej služby. Teda činnosti, ktorým sa venujeme.

 

Naša komunita je rímskokatolícka komunita vo farnosti v meste Sereď.