Skip to content Skip to footer

Ako funguje členstvo u nás v komunite?

Je vlastne členstvo potrebné? 

Nestačilo by jednoducho prísť, zastaviť sa, keď mám čas? Existuje veľa analógií pre kresťana, ktorý nepatrí do nijakého spoločenstva. Futbalista bez družstva, vojak bez čaty, trubkár bez orchestra, ovca bez stáda. No najzrozumiteľnejším a najbiblickejším obrazom je obraz dieťaťa bez rodiny. Keď hovoríme o našej komunite, zvykneme o nej hovoriť ako o duchovnej rodine.

Je možné fungovať bez duchovnej rodiny? Istým spôsobom zrejme áno. Ale je to mimoriadne náročné a pokojne by som povedal, že aj zraňujúce. Nemať rodinu znamená byť sirotou. Preto nás aj List Efezanom označuje za členov Božej rodiny. (Ef 2,19). Boh nechce, aby sme boli sirotami. Aby sme sa museli všetko učiť sami, na všetko boli sami, všetko zvládli sami a podobne. Sme stvorení pre rodinu, pre vzťahy. Tvoríme veľkú mozaiku, kde je každý jedinečný. Máme rôzne dary, možnosti, skúsenosti a veľa iného. Máme starších vo viere pred nami a mladších, pre ktorých tu môžeme byť my. Áno, žiadna rodina nie je ideálna. V každej sú aj problémy. Aj v tej duchovnej. Ale spoločne nimi prechádzame a učíme sa. Duchovná rodina nám vytvára zázemie. Ako má dieťa, ktoré sa narodí, svoje zázemie vo svojej biologickej rodine, tak má aj novonarodený kresťan zázemie v živom spoločenstve veriacich. Učíme sa postupne kráčať po ceste viery. Od modlitby, identity cez charizmy a dary až po praktické veci, ako je výchova detí, manželstvo a pod.

Zároveň je rodina miestom orezávania, rastu a dospievania. Keď sa obrátim, veľa sa toho zmení. Zrazu začnem dávať do stredu môjho života Ježiša a nie seba. Tam sa zrazu mení moja pýcha, sebeckosť, zameranosť na seba, egoizmus, zmýšľanie a veľa iného. Ale nie všetko sa mení automaticky iba preto, pretože som o tom čítal alebo počul prednášku. Sú veci, na ktoré prichádzam práve vďaka tomu, že som v rodine. Že sa vzájomne orezávame. Akoby na seba narážame. A práve to sú mimoriadne kľúčové momenty pre náš rast. Skutočné dozrievanie sa deje iba vo vzájomnej interakcii s druhými. Keď sa učíme milovať, obetovať sa, odpustiť alebo aj znášať aktuálne nedostatky druhých okolo mňa. Niekedy sa ukážu naše skryté a slepé miesta. Niekedy potrebujeme niekoho, aby nám dal spätnú väzbu, aby nás to orezalo. Toto všetko je kľúčové pre to, aby sme dozreli a aby sme prinášali ovocie nášho života, ktoré bude chutné, oslávi Otca a zostane (Jn 15). Toto všetko, čo som opísal, sa môže diať iba v bezpečnom prostredí rodiny. Ak sa u nás niekto raz za čas zastaví na návštevu, zrejme si len pozdieľame, čo máme nové. Ale na nič hlbšie tam priestor nebude. Práve preto máme členstvo v našej duchovnej rodine. Rodina vytvára priestor pre hlbšiu interakciu, ktorá nás vo výsledku premieňa a buduje.

Členstvo v komunite nám pomáha pomenovať tých, ktorí sú a chcú byť aktívnou súčasťou našej duchovnej rodiny.

Prvou možnosťou, ako byť súčasťou našej komunity, je stať sa priateľom komunity. Je to nezáväzný okruh, ktorý nie je časovo ohraničený. Ak sa stanete priateľmi komunity, pridáme si vás do databázy s týmto názvom a budeme vám posielať pozvánky na všetky naše otvorené stretnutia, aby sa náhodou nestalo, že nejaké stretnutie zmeškáte! Okruh priateľov komunity slúži predovšetkým na to, aby ste nás mohli spoznať ako komunitu, teda hlavne jej členov. Momentálne sú takmer všetky naše stretnutia otvorené aj pre širokú verejnosť. Radi vás o nich budeme informovať, aby sme sa mohli stretnúť. V tomto okruhu teda ide prioritne o to, aby sme zostali v kontakte.

Taktiež sú v tomto okruhu aj naši bývalí členovia, ktorí sa presťahovali do iných miest, prípadne aktuálne nie sú aktívnymi členmi. Je pre nás dôležité vytvárať priestor a pozvanie aj pre našich bývalých členov, ktorí majú dvere stále a kedykoľvek otvorené. 

Ak zatúžite po niečom viac, je tu, samozrejme, možnosť členstva.

Byť priateľom komunity je skôr o tom prijímať. Ak sa rozhodnem pre členstvo, je to ďalším krokom. Znamená to, že už nechcem iba prijímať, ale chcem byť aj tým, ktorý dáva. Ktorý tvorí a má účasť na dianí.  

V našej komunite máme vytvorený proces prijímania nových členov. Celý tento proces je zameraný na to, aby sme sa navzájom čo najlepšie spoznali. Ak v sebe rozlíšiš túžbu naplno sa k nám pridať, teda stať sa členom, najlepšie bude, ak prídeš na jedno z našich komunitných stretiek a tam ti veľmi radi povieme o tomto procese vstupu viac! Už teraz sa na teba veľmi tešíme!

Čo ak som už dávno nebol a chcel/a by som prísť?!

Prosím, príď! Bude to jedna z ďalších vypočutých modlitieb. Za našich bývalých členov sa pravidelne modlievame a vždy sme veľmi radi, keď sa vrátia. Ak toto čítaš, nech sa dialo a stalo čokoľvek aj zlé, náročné, bolestivé, vždy máš dvere otvorené a sme tu! Príď!

Môžem prísť, ak som rodič, ktorého deti k vám chodia?

Samozrejme! Naša komunita nie je iba pre mladých. Je aj pre starších. Jedna z našich základných hodnôt hovorí o dôležitosti prepojenia a jednoty generácií. V komunite máme stretká, ktoré sú venované čisto mladým, ale ak prídete na naše veľké komunitné stretko, ktoré je v posledné nedele v mesiaci, budeme veľmi radi :). 

Môžem sa stať členom, aj keď nie som zo Serede?

Áno. Máme veľa členov, ktorí pochádzajú z okolitých miest a dedín. Ale je dôležité, aby ste sa mohli aktívne zúčastňovať na našich stretnutiach. Teda na stretkách, letnom campe, víkendovkách a podobne. Veríme v blízkosť a v osobné vzťahy, preto nemáme možnosť iba akéhosi virtuálneho členstva.

Čo ak budem chcieť odísť z členstva?

Často môže nastať aj táto situácia. Sťahovanie, svadba alebo ma Pán volá inam… samozrejme, je možné odísť. Ale budeme radi, ak sa v takomto prípade vieme stretnúť, aby sme o takejto situácii vedeli. Členstvo u nás v komunite sa obnovuje každý rok – teda samo o sebe je platné iba na jeden rok, ak sa ho rozhodnem nepredĺžiť.

Čo ak sa bojím pojmu „členstvo“?

Nie je na tom nič zlé a ani nezvyčajné. Mnohí z nás majú negatívnu skúsenosť s členstvom v rôznych kluboch, spolkoch, spoločenstve a pod. Náš zámer je vytvárať miesto, ktoré pre teba bude požehnaním a domovom. Preto ak túžiš po členstve, ale máš z neho obavu alebo máš otázky, určite príď a môžeme sa porozprávať.